Historia komunikacji

Historia komunikacji

Komunikacja jest bardzo ważną kwestią, która wpływa na życie codzienne. Rozmowy, w każdej postaci, pozwalają na wymianę swoich myśli, opinii i ważnych informacji. Bez sprawnej i szybkiej komunikacji, wiele możliwości nowoczesnego świata nie byłoby do osiągnięcia i wykorzystywania na co dzień.

Historia

W dawnych czasach jedynym sposobem na komunikację pomiędzy ludźmi była standardowa rozmowa podczas spotkania w cztery oczy. Kiedy pojawiła się poczta, ludzie zaczęli wysyłać do siebie listy i telegramy. Listy jednak zanim dotarły do odbiorcy musiały pokonać długą i przede wszystkim długotrwałą drogę. Telegramy natomiast, choć szybsze, nie mogły być długie. Dlatego też nie była to forma do komunikacji, umożliwiającej przekazywanie swoich przemyśleń i codziennych spraw. Z upływem lat poczta zaczęła działać coraz lepiej i sprawniej, dzięki czemu listy wysłane nawet z końca kraju docierały do odbiorcy w zaledwie trzy lub cztery dni. Aż pojawiły się pierwsze telefony stacjonarne i budki telefoniczne. Pozwoliło to na wykonywanie telefonów i szybkie przekazywanie informacji. Dużą wadą telefonów stacjonarnych był fakt, że osoba dzwoniąca, jak i odbierająca musiała znajdować się w domu lub pomieszczeniu, w którym taki telefon się znajdował. Budki telefoniczne były jeszcze mniej praktyczne, ponieważ znajdowały się poza domem i wymagały specjalnych kart, umożliwiających wykonanie połączenia.

Nowoczesne rozwiązania

W momencie gdy pojawiły się telefony komórkowe, codzienna komunikacja międzyludzka zyskała całkiem nową formę i wielkie możliwości. Telefon komórkowy dla seniora dawniej brzmiał jak coś niemożliwego. Biorąc pod uwagę historię komunikacji i jej możliwości, zdajemy sobie sprawę, że starsze osoby mogą mieć wiele problemów ze zrozumieniem działania telefonów komórkowych. Dlatego też udogodnienia jakie posiada telefon komórkowy dla seniora są wielkim ułatwieniem. Między innymi duży i wyraźny ekran oraz klawisze, które mają wielkie cyfry i łatwo je wcisnąć. Dzięki temu osoby w każdym wieku, zyskują możliwość na codzienną komunikację z młodszymi osobami. Pojawienie się komputerów, a przede wszystkim internetu również rzuciło całkiem nowe światło na codzienną komunikację pomiędzy ludźmi. Komunikatory i skrzynki mailowe, które w pierwszych latach wymagały pewnych specjalnych udogodnień, obecnie są wszechobecne i praktycznie każdy posiada swój własny.
Warto zaznaczyć, że udogodnienia w postaci nowoczesnych możliwości są wielkim ułatwieniem. Należy jednak pamiętać, że krótkie wiadomości, opatrzone śmiesznymi minkami i buźkami, nie powinny zastąpić szczerej rozmowy w cztery oczy. Dlatego też okazać się może, że nowoczesne technologie i rozwiązania, choć bardzo wygodne i praktyczne, nie zawsze są najlepsze i skuteczne. Prawdziwe emocje można okazać i wyrazić jedynie podczas rozmowy.