Jakie zalety ma dom inteligentny?

Jakie zalety ma dom inteligentny?

Według powszechnej opinii nowoczesny dom musi być inteligentny pod względem technologicznym. Trzy najważniejsze aspekty inteligentnego domu to bezpieczeństwo, wygoda oraz oszczędności. Niezwykle ważne są urządzenia automatyki domowej oraz sterowanie bramą. Osoby, które mają dom inteligentny mogą spokojnie wyjeżdżać na wczasy i o nic się nie martwić. Należy pamiętać, że wszystko, co znajduje się w domu jest chronione dzięki nowoczesnym urządzeniom.

Bezpieczeństwo

O bezpieczeństwo domowników dbają przede wszystkim liczne czujniki ruchu połączone z kamerą IP. Czujnik ruchu potrafi wykryć, gdy porusza się ktoś w mieszkaniu, kogo nie powinno w tym miejscu być. Jeśli czujnik jest poprawnie połączony z kamerą to nagranie uwieczni włamywacza. Następnie zostanie wysłana wiadomość na adres e-mail z nagraniem wideo z chwili, w której ruch został zarejestrowany. Istotne są też kamery do monitoringu, które rejestrują wideo przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Dodatkowo możesz na bieżąco wszystko oglądać z dowolnego miejsca na świecie, wystarczy że masz dostęp do Internetu. Można śmiało powiedzieć, że czujniki to nie tylko oczy, ale również uszy, które przez cały czas pilnują naszego domu. Nie mniej ważne dla bezpieczeństwa są czujniki czadu, dymu i gazu. Warto zaznaczyć, że instalacje w mieszkaniu mogą ulec uszkodzeniu i tylko błyskawiczne ostrzeżenie pomoże nie dopuścić do tragedii. Nie widać ulatniającego się gazu czy czadu, dlatego czujniki są istotnym elementem wyposażenia nowoczesnego domu. Dymu nie dostrzeżesz, jeśli akurat będziesz w innym pokoju. Czujnik dymu jest połączony z centralką oraz pozostałymi komponentami i jest w stanie włączyć alarm i automatycznie zakręcić zawór gazu. Pomaga to zapobiec najpoważniejszym skutkom pożaru. Dodatkowo występuje też czujnik zalania, który też jest niezwykle przydatny i może zmniejszyć wydatki związane z naprawą szkód. Umożliwia bowiem zamknięcie głównego zaworu wody i nie pozwala wylać się jej na posadzkę.

Sterowanie światłem

Dzisiejsi konsumenci są wymagający, dlatego sterowanie oświetleniem w domu może nie wystarczyć. W inteligentnym domu nie trzeba się obawiać pożaru czy burzy. Inteligentne gniazdka również pozwalają uniknąć przykrych i niebezpiecznych sytuacji. Czasami wystarczy tylko pozostawić żelazko, a dzięki gniazdko, możliwe jest dezaktywowanie urządzenia przy użyciu specjalnej aplikacji na telefon. Nawet nie trzeba wracać do domu, ponieważ wszystko może zrobić z okna interfejsu. Dokładnie w ten sam sposób wyłączysz elektryczny grzejnik, zmywarkę oraz piekarnik elektryczny.