Czy można znaleźć lektora w Internecie?

Czy można znaleźć lektora w Internecie?

Pewnie nie raz zastanawiałeś się, skąd wziąć głos do swojej produkcji. Twój wydaje Ci się niestosowny, a członków rodziny wolisz nie pytać. Jak zwykle z pomocą przychodzi Internet. Wiedziałeś o tym?

Dlaczego lektor jest ważny?

Dobry dźwięk to podstawa każdego nagrania. Wie o tym każdy filmowiec, muzyk czy osoba zajmująca się marketingiem. Odpowiedni lektor, który posiada doskonałą dykcję oraz ton głosu, pomaga lepiej przekazać treści. Poprzez wiarygodną modulację, jego słowa brzmią zarówno neutralnie, jak i pozytywnie. Udaje mu się wzbudzić emocję lub określone odczucia. Nieważne czy ktoś słucha radia podczas jazdy samochodem, czy też ogląda telewizję jednocześnie gotując. Dzięki bardzo wyraźnej wymowie, wszelki przekaz będzie w stanie trafić do każdego.
Lektorzy to z pewnością ludzie, dzięki którym rzeczy, którym lubimy słuchać, stają się żywsze. Dobry podcast, ulubiona stacja radiowa lub relaksujący film przyrodniczy nie miałyby prawa zaistnieć gdyby nie odpowiedni komentarz.

Im różnorodniej, tym lepiej

Treści skierowane są do różnych odbiorców. Może być to mechanik lub fryzjerka, dziecko w wieku szkolnym lub starszy emeryt. Odpowiedni głos potrafi czynić cuda. Jeśli reklama pokazuje zabawkę, to lepszym tłem będzie głos wesołego dziecka niż gruby bas mężczyzny. Podobnie dzieje się w filmie. Gdy scena odbywa się w pomieszczeniu pełnym kobiet, jako tło powinny być użyte kobiece głosy. Chodzi o naturalność i autentyczność.
Tak samo dzieje się w przypadku modulacji i głośności. Wiadomo, że reklama odświeżającego kosmetyku różnić się będzie od ogłoszenia o rockowym koncercie. Ton, poziom energii i zaangażowania w mowie potrafią czynić cuda i zmieniać ludzkie postrzeganie.

Co oferuje Internet?

Jeśli masz problem ze znalezieniem właściwego głosu, nie przejmuj się. Na wielu stronach, można spokojnie znaleźć nagrania lektorskie lub takowe zlecić. Są one dostosowane do potrzeb klienta. Przykładowy bank głosów zawiera wersje męskie, kobiece lub dziecięce. Jeśli chodzi o tematykę, to można wśród nich znaleźć spoty reklamowe, wersje wokalne, efekty dźwiękowe, nagrania internetowe. Dostępni są nawet lektorzy zagraniczni. Z usług tych korzystają również państwowe służby. Chociażby policja, która potrzebuje wygłosić komunikat.
Być może jesteś osobą, która sama chciałaby spróbować swoich sił jako lektor? Do takich baz potrzeba jak najwięcej różnorodnych głosów, więc nie ma się co zastanawiać. Osoby lubiące mówić, śpiewać lub po prostu posiadające to „coś” w swoich wypowiedziach, idealnie sprawdzają się jako osoby użyczające głosu. To niesamowite, że istnieje tyle różnych głosów, ilu żyje ludzi na świecie. Można powiedzieć, że każdy z nas użycza głosu, lecz nie każdy posiada do tego zmysł. Chodzi o świadomość wydawanych przez siebie dźwięków.

Pamiętaj, że w dzisiejszych czasach, wszystko masz na wyciągnięcie ręki. Wystarczy wiedzieć gdzie szukać. Internet to porządne narzędzie, które potrafi pomóc w wielu sytuacjach, a ludzie, którzy stoją po drugiej stronie, są chętni do współpracy. Każdy na tym zyskuje.