Zakup telefony: kredyt, raty czy abonament?

Zakup telefony: kredyt, raty czy abonament?

Zakup wymarzonego telefonu to z reguły bardzo duży wydatek, na który nie możemy sobie pozwolić z bieżącego wynagrodzenia. W takim przypadku warto rozważyć inną formę kupna telefonu, wybierając pomiędzy kredytem gotówkowym, ratami, a także zakupem telefonu w abonamencie u wybranego operatora.

Smartfon i kredyt gotówkowy

Jeśli w danej chwili nie stać nas na to, aby za gotówkę kupić wybrany telefon komórkowy, zawsze można zdecydować się na wzięcie kredytu gotówkowego. Po zaciągnięciu takiego zobowiązania musimy pamiętać jednak o tym, aby co miesiąc spłacać raty, mając również świadomość tego, iż bank od udzielonego kredytu policzy sobie odsetki oraz prowizję. Kredyty gotówkowe na kupno telefonu najczęściej udzielane są na okres 24 miesięcy, a zakładając np. prowizję w wysokości 9% oraz oprocentowanie wynoszące 8% za telefon o wartości ok. 1000 zł przyjdzie nam płacić ratę w wysokości ok. 50 zł. W przypadku nieco droższego telefonu, kosztującego 1800 zł, rata może wynosić ok. 89 zł. Nie są to zbyt duże kwoty, jednak decydując się na zakup jeszcze droższego telefonu, należy się liczyć z koniecznością opłacania rat w wysokości nawet 200-300 zł.

Raty

Kolejnym sposobem na zafundowanie sobie nowego smartfona są raty oferowane w sklepach RTV, które mają podpisaną umowę z wybranym bankiem. W odróżnieniu od kredytu gotówkowego nie mamy zatem możliwości wybrania sobie banku, który oferuje najkorzystniejsze dla nas warunki spłaty zaciągniętego zobowiązania. Z tego też względu zakup smartfona na raty w sklepie zwykle jest mniej opłacalne niż wzięcie kredytu gotówkowego. Z jakimi wysokościami raty musimy się zatem liczyć, biorąc pod uwagę fakt, iż wybrany sprzęt chcielibyśmy spłacać przez 24 miesiące? W przypadku telefonu wartego 1000 zł miesięczna rata może wynosić nieco ponad 50 zł, co uzależnione jest głównie od wybranego sklepu. W przypadku telefonu za 1800 zł należy liczyć się z tym, iż miesięczna rata będzie wynosić ok. 100 zł.

Abonament

Ostatnią opcją jest wzięcie telefonu w abonamencie u wybranego operatora, jednak w takim przypadku należy liczyć się z tym, iż miesięczna kwota abonamentu z uwagi na wartość telefonu może być dosyć wysoka. Warto również wiedzieć o tym, iż wielu operatorów wymaga zapłacenia tzw. opłaty na start, która może wahać się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Warto sobie bardzo dokładnie przeanalizować tę kwestię, czy będzie opłacalna, czy może lepiej zdecydować się na przedstawione powyżej dwie opcje, a mianowicie kredyt gotówkowy oraz raty w sklepie.