Nawigacja na rower: dlaczego jest potrzebna?

Nawigacja na rower: dlaczego jest potrzebna?

Długie, letnie dni zachęcają do spędzanie czasu na świeżym powietrzu, a nie ma chyba niczego przyjemniejszego jak jazda na rowerze. Zarówno turystyka piesza, jak i rowerowa cieszy się ogromną popularnością, jednak z rowerem można zobaczyć znacznie więcej. Decydując się jednak na wycieczkę rowerową, warto zaopatrzyć się w nawigację, dzięki której z pewnością nikt nigdzie nie zabłądzi.

Nawigacja GPS na rower, co daje?

Obecnie nawigacja rowerowa zaczyna cieszyć się coraz większym zainteresowaniem w szczególności wśród amatorów jazdy na rowerze. Dzięki niej możliwe jest zwiedzanie różnych zakątków, ponieważ z takim urządzeniem nie ma możliwości zgubienia się nie wiadomo gdzie. Mapy w takim urządzeniu są na bieżąco aktualizowane, dzięki czemu na bieżąco ma się dostęp do wszystkich znajdujących się w okolicy ścieżek, w tym tych, które dopiero co powstały. Dzięki nawigacji rowerowej można bardzo dokładnie zaplanować całą wycieczkę, czego nie można niestety powiedzieć o klasycznej mapie znajdującej się np. w smartfonie. Rowerowa nawigacja jest bardzo łatwa w obsłudze, co oczywiście przemawia na jej korzyść. Na co należy jednak zwrócić uwagę, aby wybrać dobrą nawigację rowerową?

Zasilanie

Jednym z najważniejszych parametrów, na jaki należy zwrócić uwagę, podczas zakupu nawigacji jest sposób jej zasilania, co ma bezpośredni wpływ na wygodę jej użytkowania. Jedne urządzenia wyposażone są w akumulator, podczas gdy inne zasilane są przy pomocy baterii. Wybierając się w dosyć odległe trasy, warto wybrać model nawigacji, który przez co najmniej kilkadziesiąt godzin po naładowaniu będzie dobrze służył.

Mapy

Nawigacja rowerowa powinna posiadać dokładne mapy, które na bieżąco będą aktualizowane. Dobra nawigacja powinna pokazywać zarówno najkrótszą, jak i najlepszą trasę. Warto zatem zwrócić uwagę na ten parametr, od którego może tak naprawdę zależeć cała wyprawa.

Ekran

W nawigacji rowerowej bardzo duże znaczenie ma ekran, który powinien być na tyle duży, aby w łatwy sposób można było przeczytać komunikaty pojawiające się na nim. Oczywiście bardzo ważne jest również to, aby nie był zbyt duży, gdyż wówczas z pewnością podczas jazdy rowerem będzie przeszkadzać, a przecież nie o to w tym chodzi. Jazda powinna przecież sprawiać przyjemność.

Wodoodporność

Niestety nigdy nikt nie jest w stanie przewidzieć dokładnie pogody, dlatego też wybierając się na wycieczkę rowerową, warto zaopatrzyć się w wodoodporną nawigację. W przypadku tego sprzętu dobrze byłoby również, aby było ono odporne na pył oraz wytrzymałe na różnego rodzaju uszkodzenia.