W ostatnim czasie na dachach wielu domów można znaleźć charakterystycznie wyglądające panele, które cieszą się coraz większym zainteresowanie. O czym jednak mowa? Oczywiście o fotowoltaice, która jeszcze do niedawna większości z nas nie była w ogóle znana. Obecnie jednak coraz większa liczba osób decyduje się na to rozwiązanie. Czym jednak jest wspomniana fotowoltaika i co warto o niej wiedzieć?
Czym jest fotowoltaika?
W dużym skrócie fotowoltaika to prąd generowany przez promienie słoneczne. W jaki jednak sposób działa to rozwiązanie? Na specjalne panele zamontowane najczęściej na dachu padają promienie słoneczne, a dzięki wynalezionemu w 1839 roku efektowi fotowoltaicznemu, powstaje w nich prąd stały. Wygenerowany dzięki wspomnianym panelom prąd trafia następnie do specjalnego urządzenia, czyli do tzw. inwertera, gdzie ulega przekształceniu w zmienny prąd. W następnym kroku po kablach zasila on sprzęty znajdujące się w mieszkaniu, wspierając przy okazji sieciowy prąd. Oczywiście niecała energia zostaje wykorzystana, a jej nadwyżka trafia do sieci i może w ten sposób zasilać domy znajdujące się w pobliżu. Zgodnie jednak z obowiązującym prawem nadwyżka prądu może w razie takiej konieczności powrócić do domu i to bez konieczności uiszczania jakiejkolwiek opłaty do zakładu energetycznego. Najczęściej nadwyżka występuje w miesiącach letnich i może zostać wykorzystana zimą, gdy zasób promieni słonecznych jest dosyć mały.
Możliwości instalacyjne
Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zamontowaniu specjalnych paneli niezwykle ważne jest dokładne określenie możliwości instalacyjnych. Chodzi tutaj w szczególności o sprawdzenie ilości dostępnego miejsca, ekspozycji powierzchni względem padających promieni słonecznych, a także kąta nachylenia dachu. W przypadku takiego rozwiązania należy wziąć pod uwagę warunki, które nie sprzyjają takiej instalacja. O czym jednak mowa? Głównie o dachu, który ukierunkowany jest na wschód lub zachód, gdyż w takim przypadku konieczne może się okazać dobranie większej mocy całej instalacji.
Moc instalacji fotowoltaicznej
W przypadku fotowoltaiki niezwykle ważne jest to, aby instalacja została dobrana w taki sposób, aby w pełni pokryła ona zapotrzebowanie energetyczne całego domu. Mniejsza moc wiąże się przede wszystkim z niższymi rachunkami za energię. Jeśli chodzi natomiast o większą moc, to wiąże się ona z nieco większymi nakładami finansowymi i znacznie dłuższym okresem zwrotu. Warto zatem bardzo dokładnie się nad tym zastanowić.
Najnowsze komentarze